V době volného pohybu a pobytu lidí v zahraničí dochází čím dál více k opatrovnickým řízením, kde např. jeden z rodičů či dítě má občanství i jiného státu, nebo se v jiném státě nachází. To je tzv. řízení s mezinárodním prvkem. Mezinárodní prvek v soudních řízeních o dětech činí ochranu práv dítěte a rodiče složitější, a proto byl zřízen § 3 zákona č. 359/1999 Sb. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně (tzv. „UMPOD“).
UMPOD je nechvalně známý svou nečinností v hájení práv dětí (např. nespravedlivý případ p. Michalákové a jejích synů v Norsku), či naopak ve vyvolených případech nezákonnou snahou UMPOD zvýhodňovat jednoho rodiče, podobající se obchodu s dětmi. Ředitel UMPOD jako opatrovník dítěte dokonce požaduje platbu v miliónech korun za styk matky s kojeným dítětem, a to po její rodině. Citace JUDr. Kapitána, ředitele UMPOD: „To je zaplacení otci 5 milionů...JUDr. Zdeněk Kapitán, UMPOD: Já to dopovím. Klidně 8, klidně 15.“.
Pokud nemáte v telefonu kontakt na osoby obecně známé z justiční mafie anebo osoby pro ně pracující, nelze bohužel spoléhat na to, že UMPOD bude řádně vykonávat svou funkci. V řízení před soudem s mezinárodním prvkem je důležité jednat rychle a mít znalosti. Například vědět o tom, že rodič může v některých zemích požádat o sníženou sazbu advokáta (tzv. „pro bono“), či požádat o dozor konzula ČR, může být stěžejní ve sporu o dítě v cizině (jedná se o informace, které UMPOD sděluje jen vyvoleným).
Protože se na UMPOD nelze spolehnout, a je nutné se před tímto úřadem spíše ochránit, UNODAR pomáhá lidem v opatrovnickým řízení s cizím prvkem.